Lesní divadlo

Lesní divadlo ve Sloupu v ČecháchObyvatelé Sloupu v Čechách tíhnuli pod vedením hraběte Kinského k umění. V roce 1920 přišel profesor Rudolf Ringel s myšlenkou založit vlastní divadelní spolek. Prostor v sále místního hotelu, ve kterém se divadelníci scházeli, nebyl dostatečný, a tak přemýšleli nad vybudováním vlastní scény. Vybrali si pozemek hraběte Augustina Kinského v lesních prostorách s romantickými skalami a za podpory samotného hraběte a místních podnikatelů se jim podařilo nastřádat peníze na vybudování scény. 

Lesní scéna pro 2000 návštěvníků

Lesní divadlo ve 30. letech 20. stoletíVýstavba unikátní lesní scény, která neměla v Čechách obdoby, vyšla divadelníky na 50 tisíc korun a podařila se jim zrealizovat během jednoho roku. Vyhloubili chodby v pískovcové skále, vybudovali pódium, pískovcovou věž a stěnu s gotickou bránou a místa k sezení pro dva tisíce návštěvníků. V létě 1921 lesní divadlo slavnostně otevřeli Hauptmannovou hrou Potopený zvon. Následovala i operní a operetní představení, jelikož divadelní scéna vynikala skvělou akustikou. 

Úpravy a pád

Ještě mezi lety 1957 až 1959 probíhaly v lesním divadle rozsáhlé úpravy, avšak pak začalo divadlo chátrat, až bylo zcela zdevastováno. Teprve v roce 2004 se místní nadšenci rozhodli dát divadlu zpět novou tvář, vyzdili z pískovcových štuk nové pódium, zavedli elektřinu, vytvořili místa k sezení pro 250 lidí, upravili přístupovou cestu z obce a 3.6.2004 divadlo slavnostně otevřeli vystoupením dětí z místní mateřské a základní školy.

Další rekonstrukce

Divadelní přestavení v Lesním divadleV roce 2004 se v divadle odehrálo na 15 představení, po nichž následovala další rekonstrukce. Místní vyzdili novou věž a stěnu s gotickou branou, zprovoznili venkovní osvětlení a 30.6.2005 slavnostně zahájili druhou sezónu.

I když byla od té doby scéna divadla ještě několikrát poničena, ať už vandaly, nebo ničivou vichřicí, nenechali se místní odradit a lesní divadlo patří k oblíbené a turisty často navštěvované atrakci obce.

 

Další nejbližší výlet

Samuelova jeskyně

Další sloupskou raritou je Samuelova jeskyně, kterou si v roce 1718 vyhloubil do pískovcové skály Samuel Görner a obýval ji jako poustevník.  > Více informací 

 

Vstupné:

zdarma
na představení dle ceníku

Letní představení:

vždy v úterý a v pátek - kompletní program zde

Časová náročnost:

cca 10 min z centra obce